קורות חיים

 

תנשמו עמוק, 72 שנות שירות חברים. מומלץ לקרוא עם קפה טורקי קטן וקנקן גדול.

מוקי נולד בחברון בשנת 1936, כבכור מבין ארבעת ילדיהם של צילה (לבית פפט) ואברהם מנדל למשפחת פרידמן החב”דית. בזמן המרד הערבי הגדול, ניסו הוריו לארגן את המרד העברי הקטן ולאחר מכן נותרו כמשפחה העברית האחרונה בעיר עד כ”ט בנובמבר 1947, היום בו התגייס מוקי לשורות ההגנה בירושלים והוא בן 11 בלבד. הוא שירת בגדוד מוריה, במסגרתו כבש את הקסטל חמש פעמים ביומיים.

בפלמ”ח שימש מוקי במגוון רחב של תפקידים ועבר סדרה ארוכה של הכשרות. בין השאר שימש כיד ימינו של יוחאי בן נון בהקמת הפלי”ם, וכיד שמאלו של דני אגמון במחלקה הערבית, נלחם בקרבות על ירושלים כמקלען לואיס וכמפקד חוליה בקרב על סן–סימון שם נפצע ונזקק לתפרים בצוואר. השתתף במבצע נחשון ובמבצע דני וכן מבצעי אבק בנגב.

עם הקמת צה”ל היה מוקי לבובה הראשונה שקרעה את תקרת הבד וגוייסה לשרת בשורותיו, בתחילה עם מק”ט (מספר קטלוגי) ורק לאחר הצל”ש הראשון הוא קיבל מספר אישי.

בשלהי מלחמת השחרור התיידד מאוד עם דדו (דוד אלעזר) וקודם ללא קורס פיקודי לפקד על יחידת מסווגת שעסקה בהפעלת בובות במדינות זרות (סיירת “פקאן”) , בתפקידו זה גם דובב אישית את דוב הצעצוע של בנו של מלך ירדן והשיג ממנו מידע רגיש וחיוני. במסגרת זו פעל כמפקדו הישיר וכיועצו של יצחק נבון מקים הש”י ותרם תרומה משמעותית להתהוות מערך המודיעין של צה”ל.

לאחר המלחמה ניסה להשתחרר מצה”ל, אבל צה”ל לא הצליח להשתחרר ממנו.

 

מוקי השתתף בכמה מפעולות התגמול של יחידות הצנחנים וה-101, וקיבל שם את עיטור המופת על תפקודו תחת אש בפעולת קלקיליה בשעה שכרך את שפמו כחוסם עורקים לפצוע והציל את חייו.

במקביל עבר הסבה לשריון והיה ממקימי מערך טנקי האי אמ אקס הצרפתיים בצה”ל, טנקים שהיו “צרפתים כשם שהיו מצ’וקמקים” כלשונו. בתקופה זו שימש כעינו הימנית של הרמטכ”ל משה דיין וכפלנלית לעת מצוא.

מוקי נשלח כיועץ וסייע עם חולייה נבחרת של חיילי קומנדו לסוריה, נפל בשבי אך לא נשבר. הוא חזר בעסקת שבויים לישראל ולאחר הערכה ובדיקות מעמיקות נמצא כי הוא כשיר לחזור לפעילות מבצעית.

במהלך מבצע קדש היה מוקי הלוחם הישראלי היחיד שהונחת יחד עם יחידת קומנדו צרפתית ‘הובר’ במצרים בחלק הצרפתי-אנגלי של המבצע המכונה מבצע “מוסקטר” –שנקרא ע”ש כינוי הכבוד שקיבל מוקי מן הלוחמים הצרפתים המתפעלים, אך נאלץ לסגת עימם בניגוד לרצונו לאחר שאזלו הקרואסונים.

מוקי הוא מייסדה של שפת הנדב”ר הצה”לית וממציאם של מילות קוד שהתפרסמו בקרב חיילי צה”ל כגון: “חצאית” לחיילת, “קטנה” לדקה וכמובן “מדווח מוקי” –כאות לביצוע למופת והתמקמות ביעד.

לאחר מבצע קדש, אמר עליו משה דיין “שמאז בר כוכבא לא היה לעם ישראל לוחם נועז כמוהו ” בהמשך המשפט שובש ויוחס בטעות למאיר הר-ציון.

במלחמת ששת הימים קיבל מוקי שוב את עיטור המופת כאשר במהלך מבצע “מוקד” ביוני 67 הוא צנח לבסיס אל עריש והחדיר חומר משלשל לארוחת הערב של מפעילי המכ”מ המצרי ובכך איפשר לגלי התקיפה של מטוסי ח”א להגיח בהפתעה.

מוקי הספיק לעלות לירושלים במטוס פייפר ולהשתתף בכיבוש ההיסטורי של העיר העתיקה וכן לקבל את מחזיק המפתחות הצמרירי של מפתחות הכניסה למערת המכפלה מידיו של המופתי המקומי, וכך לסגור מעגל עם הבטחתו להוריו כי ישובו לחברון.

מוקי שימש כמאבטחו האישי של האלוף רחבעם זאבי ז”ל, והוא מונצח בתמונה ההיסטורית המפורסמת בה צועד האלוף גנדי מאחורי עוזי נרקיס משה דיין ויצחק רבין בסמטאות ירושלים, ממש מאחוריהם. אפשר לראות את קצה השפם.

במהלך מלחמת ההתשה הושאל לסיירת מטכ”ל ולשייטת 13 כיועץ והוביל פשיטות לשטח מצרים, במפורסמת שבהם “מבצע רביב” התחזה מוקי לכאפייה ובכך הונה את מפקדי הצבא המצרי [נמחק מטעמי בטחון שדה].

ערב מלחמת יוהכ”פ היה מוקי בטיול תרמילאים באמזונס, אך מיהר ועלה על המטוס הראשון לארץ.
השתתף בקרבות לפתיחת הציר לגשר הגלילים על ציר “לקסיקון- טרטור” שם נפגע הזח”לד שלו מטיל סאגר והוא נפרם ב60% מגופו. הוא הועבר לשיקום תפירתי בתל השומר משם ברח כדי להספיק להשתתף בקרב לכיבוש שיא החרמון.

בזמן שיקומו הארוך עבר מוקי לתפקיד רוחבי והקים את מדור ניווטים ושטח בקצח”ר. 

במבצע אנטבה ב-76 מוקי הוצנח לאגם ויקטוריה, הצליח להתגנב למכוניתו של אידי אמין דאדא במסווה של בובת דשבורד, ולהאזין בזמן אמת לתדר של צבא אוגנדה. מוקי אימן את האוגנדים כמדריך לוחמה יחד עם מוקי בצר וקצינים אחרים בצה”ל ולכן הכיר היטב את אנטבה ודיבר את השפה.

במהלך מלחמת של”ג נחת מוקי עם הצנחנים בשפך האוואלי, והשתתף בקרבות החטיבה בגזרה המזרחית כמו קרב שמלאן. יחד עם יחידת החבלה של החטיבה, שימש כמגלה מוקשים וסייע לפתיחות צירי התנועה.

מוקי היה הכוון הישראלי הראשון שהפעיל טיל נ”ט מסוג טאו המכונה ‘עורב’, והצליח להפיל איתו מסוק גאזל רוסי שהתרסק על טנק טי-72. על מעשהו זה הוענקה למוקי סוכריית לוליפופ מרפול, בכיר פקודיו לשעבר.

מוקי השתתף במבצע “ערצב 19 “, ושיבש בשפמו את יכולות המכ”מ הסוריות מה שסייע לניצחונו של חיל האוויר הישראלי בקרב [נמחק מטעמי בטחון שדה].

עם נסיגת כוחות אש”פ מביירות, עלה מוקי במסווה של בובת יד על אחת מספינות הפליטים של ערפאת והמשיך לתוניס. שם הוא שהה במשך כמה שנים כאשר הוא מתקשר עם לוחמי השייטת ומעביר להם דוחות במסווה של דג מושט. בשנת 88 השתתף בחיסול אבו ג’יהאד בתוניס. עם תום המבצע חזר מוקי ארצה עם הכוחות. 

בתחילת שנות התשעים היה מוקי ממקימי הסיירות שמשון ברצועת עזה (תחת הכינוי “אבו באבו” ) ואגוז ברצועת הביטחון בלבנון (שם כונה על ידי החיזבאללה “הבובה עם הפנים הירוקות”).

לאחר ההחלטה המדינית לסגת מלבנון, חדר באישון ליל לכפר דרום לבנוני על מנת להוציא משם חמש עשרה בובות ברבי שהופעלו בידי צד”ל וננטשו.

בעקבות הנסיגה, עזב מוקי את צה”ל והתגייס למוסד. במהלך סוף שנות התשעים ביצע מוקי כבובת ביון שורה של מבצעים מוצלחים בקרן אפריקה ובדרום אמריקה כנגד ארגון חיזבאללה [נמחק מטעמי בטחון שדה].

בזמן מבצע “חומת מגן” מוקי התנדב כמילואימניק בקרבות בעיר ג’נין שם שימש כנהג ומפעיל בובקט וחישף שטח של 20 מטר תחת אש. הוא זכה בערכאות המשפטיות במשפט הדיבה אל מול מוחמד בכרי יוצר הסרט “ג’נין ג’נין” ותרם את סכום הכסף בו זכה לעמותת “מקור” לשיקום סוכנים ומרגלים בעלי כנף שסבלו מתופעות פוסט טראומה לאחר שירותם.

במהלך מלחמת לבנון השניה הצטרף ליחידת מגלן כמנחה טילים (פיזית) לעבר העיר צידון במבצע “נערי החוף”, שכונה כך כבדיחה פנימית על גילו המתקדם, וגם במבצע חד וחלק בו [נמחק מטעמי בטחון שדה] לנסראללה.

על פי פרסומים זרים לקח חלק יחד עם כוחות ישראלים אחרים בתקיפת הכור הסורי בדיר אזור, ועד היום מוני גייגר מצפצפים לידו.

במבצע צוק איתן חדר מוקי למערך המנהרות של חמאס על גבי כלב תקיפה של יחידת עוקץ וערך מיפוי שלהם מבפנים. 

בנוסף, ובלי לפרט, מוקי עבר גם ביחידות שלדג, 504 ו-8200, הטיס כלי טיס בלתי-מאויישים, ואפילו פיתח פלאנלית רב-פעמית. לזכותו של מוקי כמה המצאות ופיתוחים צה”ליים נוספים שהתפרסמו כמו מערכת “מעיל גשם”, מערכת “כיפת קטיפה”,  וטוסט הגבנ”צ לאחר שנשכח בעמדה במצפה שלגים למשך 96 שעות, כשאתו רק כיכר לחם, חבילת גבינה צהובה וזרקור רב עוצמה.

מוקי טבע מספר משפטים שנכנסו לפנתאון הצה”לי ביניהם:
“פתחו שעון”
“מהרגע שהדלתות נפתחות”
“אתם יודעים מה קורה למרשמלו בטבע?”
“לכל שבת יש מוצ”ש”

מוקי סיים את דרכו בצה”ל לאחר קיצוצים ארורים במסגרת תר”ש גדעון, אך לא זכה לפנסיה תקציבית עקב הגדרה כציוד מתכלה.

מוקי הוא הבובה שהגיעה לדרגה הגבוהה ביותר בצה”ל – רב סרן.

צור קשר